W trosce o środowisko naturalne „SMILE” Sp. z o.o. kładzie nacisk na prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
Dzięki umowie z renomowaną organizacją odzysku zapewniamy realizację ustawowych obowiązków zbiórki, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu.
Bierzemy udział w realizacji kampanii edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości społecznej odbiorców naszych produktów w zakresie postępowania ze zużytym sprzętem.
Pamiętajmy, nie należy umieszczać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami. Posiadacz zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych jest obowiązany do przekazania go podmiotowi uprawnionemu do zbierania zużytego sprzętu.
Przypomina o tym obowiązku oznakowanie – symbol przekreślonego kosza na odpady, umieszczony na produkcie lub dołączonej do niego dokumentacji.
INFORMACJA O SYSTEMIE ZBIERANIA ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO
Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zużyty sprzęt można:
- Zostawić w sklepie w którym kupujemy nowe urządzenie.
Każdy sklep ma obowiązek nieodpłatnie przyjąć zużyty sprzęt o ile jest on tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany.
- Oddać w miejscu dostawy.
Sprzęt zakupiony przez internet lub w sklepie stacjonarnym z opcją dostawy możemy oddać nieodpłatnie w miejscu dostawy, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony.
- Zużyty sprzęt małogabarytowy możemy pozostawić w dużym markecie.
Dystrybutor prowadzący jednostkę handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynoszącej co najmniej 400 m2 poświęconej sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, jest obowiązany do nieodpłatnego przyjęcia w tej jednostce lub w jej bezpośredniej bliskości zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm, bez konieczności zakupu nowego sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych.
- Odnieść do punktu zbierania.
Są to Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) oraz inne punkty zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Informację o punktach zbierania możemy znaleźć na stronie internetowej lub tablicy ogłoszeń urzędu miasta/gminy.
- Pozostawić w punkcie serwisowym.
Gdy okazało się że naprawa sprzętu jest niemożliwa ze względów technicznych lub gdy uznamy że jest ona dla nas nieopłacalna, sprzęt możemy pozostawić bezpłatnie w serwisie.
- Przekazać do zakładu przetwarzania
Baterie należy wyjąć ze zużytych urządzeń i wyrzucić osobno do specjalnego pojemnika. Taki pojemnik powinien znajdować się w każdym punkcie sprzedaży detalicznej lub hurtowej baterii lub sprzętu z bateriami, którego powierzchnia sprzedaży przekracza 25 m².
Pamiętajmy, że prawidłowe postępowanie ze zużytym sprzętem w gospodarstwie domowym odgrywa bardzo ważną rolę w przyczynieniu się do ponownego użycia i odzysku, w tym recyklingu, zużytego sprzętu. Dzięki temu oszczędzamy surowce naturalne i zapobiegamy potencjalnemu szkodliwemu oddziaływaniu takiego odpadu na środowisko i zdrowie ludzi.